race

RŠblog

TÝDEN.CZ

13. 11. 2018
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Nevedou k vám odpady? Situaci lze řešit dvěma způsoby

Autor: Radek Štěpán

07.11.2018 22:29

Vlastníte chalupu na venkově, chatu nebo dům, který není napojený na centrální odpadní síť? Pokud ano, rozhodně nejste žádnou výjimkou. K situaci se ovšem musíte nějak postavit, jelikož odpady nemůžete řešit ve standardní podobě. Odpad pocházející z domácnosti totiž musí být řádně odveden a nesmi z ekologického hlediska nijak zatěžovat přírodu. Vám se prakticky nabízejí dvě základní alternativy. Až do doby nedávné jsem si myslel, že je jich více, nicméně opak je pravdou. Co tedy dnes můžete volit a jak jednotlivá zařízení fungují?

Domácí čistička odpadních vod

Jakýmsi standardem jsou dnes čističky odpadních vod označované také zkratkou ČOV. Vyznačují se samozřejmě tradičním tvarem válce, nicméně mohou být klidně u s čistě kruhovým průřezem anebo hranaté. Záleží na konkrétním modelu. Vypadají fakticky podobně jako klasické septiky, nicméně fungují poněkud jinak. Disponují totiž také hned několika komorami, kudy prochází odpadní látky. Součástí celého kompletu je ovšem také malé čerpadlo, jehož prostřednictvím je do útrob zařízení vháněn vzduch. Ten napomáhá k přežití mikroorganismů podílejících se na rozkladu odpadních látek. Co se materiálu týče, nejčastěji se využívají plastové a betonové jímky. Výbornou jsou především samonosné, jelikož je u nich mnohem jednodušší jejich ukotvení. V každém případě se ale o čistírnu musíte starat, čas od času ji vyčistit, přidávat mikroorganismy a někdy nechat vyvézt.

Uzavřené jímky

Ty jsou tradičně označované také jako žumpy. Jedná se prakticky o krajní řešení pro objekty, z nichž nelze vypouštět ani filtrovanou odpadní vodu. Tradičně se žumpy nacházejí u chat a v odlehlých staveních. U těchto zařízení je třeba počítat s pravidelným vývozem. Jeho frekvence se odvíjí od celkového počtu osob v domácnosti.  

Na septiky zapomeňte

Jestliže uvažujete o septiku, pak na tyto myšlenky raději zapomeňte. V podstatě se dnes už dnes v nové podobě nepovolují. I když zadáte do vyhledávače sousloví betonové jímky Praha, najdete pouze klasické nepropustné jímky nebo čističky odpadních vod.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  -

Diskuze

Radek Štěpán

Blog o všem, co mě momentálně baví a zajímá.
internet-3113279_1280.jpg
Oblíbenost autora: 6.75

O autorovi

Mám rád sport, společnost a vše okolo ní.

Kalendář

<<   listopad 2018

PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

race