race

RŠblog

TÝDEN.CZ

24. 5. 2019
Rubrika: O penězích

Může být nebankovní půjčka výhodná? Ano, ovšem jen za správných podmínek

Autor: Radek Štěpán

17.09.2018 15:20

Nebankovní půjčky jsou na finančním poli v současnosti poměrně žádaným artiklem. Hovoří se o nich nejen na internetu, ale i v mnohých ostatních médiích. Typické jsou především tím, že je nabízí spousta poskytovatelů. Jejich počty byly poněkud omezeny díky zákonné normě o spotřebitelských úvěrech platné od prosince roku 2016. Přesto se ale jedná o dynamicky se rozvíjející sektor, jehož služeb využívá stále větší počet lidí. I proto se vyplatí být při hledání nebankovní půjčky maximálně obezřetný. Pokud si dáte pozor na následující aspekty, s největší pravděpodobností si vyberete úvěr, který vám bude maximálně vyhovovat.

RPSN jako základní ukazatel

I když je poskytnuta daná půjčka ihned, musí být předem známé některé důležité údaje. Tím základním je bezesporu RPSN. Tato zkratka označuje roční procentuální sazbu nákladů. Fakticky vám určí, kolik peněz budete muset kompletně v ročním intervalu zaplatit. Suma bude pojímat jednak splátky a jednak také další poplatky a náklady spojené s úvěrem. Jak vysoké RPSN bývá? Určitě nelze hovořit o jedné univerzální úrokové sazbě. Každá společnost má tuto veličiny stanovenou jinak. Najdou se takové finanční instituce, u nichž je na minimu, ale i ty, jež mají RPSN v řádu desítek až stovek procent.      

Výše poplatků je nesmírně důležitá

Libí se vám půjčka do výplaty a znáte pouze RPSN? Pak si stoprocentně zjistěte i další důležité údaje. Typické jsou hlavně různé poplatky, s nimiž je daný úvěr spjatý. Některé si poskytovatelé vůbec nemusejí do RPSN započítávat. Samozřejmostí mohou být naopak i specifické bonusy, jež naopak charakter půjčky ještě vylepší.

Lze půjčku vyzkoušet zdarma?

I na tuto otázku zkuste najít relevantní odpověď. Některé finanční instituce dokážou svým potenciálním klientům nabídnout první půjčku úplně bezplatně. Snaží se tak nalákat tyto lidi k tomu, aby následně využili druhého a dalších úvěrů, které již budou tyto žadatele stát nemalé peníze. Přesto se především těm, kteří ještě nemají s nebankovními půjčkami žádné zkušenosti, vyplatí některý z takovýchto úvěrů vyzkoušet. Minimálně se tak seznámí s oním prostředím. Mnohdy tato půjčka na auto ani na rekonstrukci nestačí, drobné výdaje ale dokáže bez problémů pokrýt.  

Přísné podmínky mohou odradit, ale i přivábit!

Obecně lze říct, že čím přísnější podmínky daná společnost má, tím je půjčka z hlediska přeplatků a dalších aspektů výhodnější. Mnohé společnosti vyžadují jako záruku především aktuální potvrzení o příjmu konkrétního žadatele. To si každý dovolit nemůže stejně tak, jako je tomu u potvrzení faktury u OSVČ. Další zárukou bývají zástavy. U úvěru na bydlení vás nic takového nemůže překvapit, nicméně třeba studentská půjčka vyžadující zástavu movitého či nemovitého majetku je velmi podezřelá. Do zástavy se opravdu vyplatí jít pouze tehdy, když se jedná o úvěr dlouhodobého charakteru určený na bydlení.  

Účelovost půjčky jako důležitý parametr

Určitě je třeba zaměřit se také na to, jestli je daná půjčka účelová, či nikoliv. V prvním případě se nejspíše setkáte s poměrně nízkými úroky. Počítat ovšem musíte s tím, že úvěr budete splácet velmi dlouhou dobu. Hypotéky se standardně uzavírají na 30 let. V mnohých případech může být doba splácení takovéhoto dlouhodobého úvěru i mnohem delší. U hypoték lze navíc řešit jejich refinancování, a to mnohdy i v nebankovní podobě. Jestliže ovšem budete chtít půjčku neúčelovou, a to klidně i s konečnou velmi vysokou částkou, počítejte s tím, že RPSN bude stoupat stejně jako úroková sazba a jiné případné poplatky. Můžete si ovšem být takřka jistí, že na půjčku dosáhnete.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Radek Štěpán

Blog o všem, co mě momentálně baví a zajímá.
internet-3113279_1280.jpg
Oblíbenost autora: 6.94

O autorovi

Mám rád sport, společnost a vše okolo ní.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

race