race

RŠblog

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: O dobrých věcech

Sleva na dopravě 75 % začne platit od září. Pro koho je vlastně určena?

Autor: Radek Štěpán

27.08.2018 14:44

Září je už v podstatě za rohem a mnozí z nás už nedočkavě vyhlíží změnu týkající se slevy na veřejnou dopravu. Hned prvního září totiž začínají platit nové podmínky, jež jsou pro mnohé poměrně šokující. Sleva se týká seniorů nad 65 let věku, studentů do 26 let a dětí či mládeže. Ke schválení této novely došlo již 27. března tohoto roku a původně měla vejít v platnost už v červnu. Poté se vše odložilo až na září. Pro koho tedy konkrétně slevy jsou, jaká je jejich stávající výše a jde opravdu o povedenou záležitost.    

Kdo všechno má na slevu nárok?

Děti do 6 let budou podle nového zákona jezdit zdarma. Má to ovšem háček. Mnozí autobusoví dopravci se už teď domluvili, že bezplatně převezou pouze jedno jediné dítě a druhé už bude muset platit dětské jízdné. U Českých drah je situace taková, že zdarma budou nejspíše 2 děti a další už také budou přepravovány dle platného tarifu tohoto dopravce. 

Doklad pro děti není třeba

Děti od 6 do 15 let mají nyní nárok na slevu ve výši 75 %. Dříve sleva dávala dohromady pouze 62,5 %. Sleva navíc byla v minulosti vztahována pouze na dané území, tedy na jízdu do školy a zpět. Nyní je fakticky nemezené na celé území naší země. Věk není zapotřebí prokazovat. U Českých drah je ovšem zapotřebí mít zakoupenou bezplatnou jízdenku. Stejně tak i studentské jízdné bude mnohem výhodnější. Sleva činí také 75 %. Studenti se budou muset prokazovat ISIC kartou nebo jiným relevantním identifikačním dokladem. Sleva pro seniory je plošná a činí také 75 %. K prokázání věku jim postačí průkaz totožnosti.  

Vraťte In Kartu

Určitě se také nabízí otázka, co byste měli dělat se stávající IN Kartou? Jednoduše ji vraťte, nepočítejte totiž s tím, že by se slevy mohly kumulovat a vztahovat se na tarify dvakrát. Důchodce zkrátka získá slevu 75 %, vyšší být nemůže. I tak na tom bude mnohem lépe, jelikož sleva na IN Kartu činila pouhých 25 %.

A co sleva na MHD?

Zmiňovaná plošná sleva se vztahuje pouze na meziměstský typ hromadné dopravy. Pokud ale budete chtít jezdit klasickou MHD, počítejte s tím, že za ni budete platit. Slevy se vztahují pouze k příměstským autobusům. Pojímá mimo jiné i časové jízdné.

Slevy na MHD budou také, ale nižší

V Brně například sníží ceny jízdného pro děti do 15 let a důchodce o polovinu. Studenti mají smůlu. V Praze zatím výše slevy není známá, nicméně uvažuje se o tom, že časové jízdné také půjde razantněji směrem dolů. Některá města nabízejí městskou hromadnou dopravu zcela zdarma. Jedná se kupříkladu o Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí nebo Litoměřice. Schválně, víte, ve kterém největším městě je aktuálně bezplatná MHD? Odpovědí je estonský Talin.  

U všech dopravců se slevami nepočítejte!

V každém případě! Třeba studentská jízda v akci může přijít na pouhých 7,25 korun. Musí se ovšem jednat o akci. Pravda je taková, že Flixbus nabízel v minulosti tuto trasu za pouhou 1 korunu. U ČD se sleva navíc platí z plné ceny.

Je to pro stát vlastně výhodné?

Hodnocení tohoto kroku vlády je rozporuplné. Úplně nevím, jestli obrovské výdaje nemohou jít třeba na vzdělávání či do zdravotnictví. Nejsem důchodce ani student, a tak to pro mě fakticky nic moc neřeší. Až mé děti budou dojíždět daleko do školy, budu možná přemýšlet jinak...Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  -

Diskuze

Radek Štěpán

Blog o všem, co mě momentálně baví a zajímá.
internet-3113279_1280.jpg
Oblíbenost autora: 6.92

O autorovi

Mám rád sport, společnost a vše okolo ní.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

race